main image
 158    1401/07/11

توافق هایی غیر از برجام

بررسی احتمال یک توافق میان آمریکا و ایران

به گزارش ماهستیم؛ به دنبال انتشار خبر آزادی سازی 7 میلیارد دلار از محل پول های بلوکه شدن ایران در کره جنوبی گمان می رود که ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران در موضوع زندانیان دوتابعیتی به توافق رسیده اند! مقام های شورای امنیت ملی کاخ سفید اما در مصاحبه با رسانه های بین المللی ضمن رد این موضوع تاکید کرده اند که انتقال دارایی های مسدود شده قریب الوقوع نخواهد بود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد: « آزادی باقر نمازی و مرخصی برای سیامک نمازی بخشی از یک معامله برای انتقال وجوه بلوکه شده نبوده و آنها به ناحق بازداشت بوده اند! ما همچنان به گفتگوهای غیرمستقیم برای تسهیل آزادی فوری شهروندان آمریکایی باقی ادامه می‌دهیم؛ در حال حاضر چیزی برای اعلام بیشتر نداریم».

پایگاه خبری نور نیوز وابسته به شورای عالی امنیت ملی در خصوص آزادی زندانیان دو تابعیتی نوشت: « طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی همزمان زندانیان ایران و آمریکا انجام شد و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است».

گفتنی است رابرت مالی، آزادی زندانی‌های آمریکایی را پیش شرط هرگونه توافق با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود. ایالات متحده آمریکا در آخرین موضع خود درباره توافق برجام اعلام کرد که چشم‌اندازی برای رسیدن به توافق زودهنگام با ایران نمی‌بیند ولی مذاکرات با تهران ادامه خواهد داشت.

با توجه به آنچه گفته شد و علیرغم تکذیب مقام های دو طرف به نظر می آید که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا درباره موضوعاتی غیر از برجام به توافق رسیده اند./تمام

/تمام

مطالب مرتبط