main image
0   1401/02/03  

هاله سحابی

به گزارش ماهستیم؛ هاله سحابی در سال 1334 در تهران به دنیا آمد، اعضای خانواده او از چهره های فعال سیاسی با گرایش ملی_مذهبی بودند. پدرش، عزت الله سحابی از اعضای شناخته شده شورای فعالان ملی_مذهبی بود، مادرش زری سحابی (زهرا عطایی) خواهرزاده مهدی بازرگان و پدربزرگ ش، یدالله سحابی از بنیانگذاران نهضت آزادی بود.

هاله سحابی علیرغم تحصیل در رشته فیزیک به روزنامه نگاری و فعالیت های سیاسی گرایش پیدا کرد، او همچنین با تشکیل و راه اندازی سازمان های به اصطلاح مردم نهاد چندین و چند تجمع اعتراضی برگزار کرد که در این رابطه می توان به فعالیت های انجمن مادران صلح اشاره کرد. در یکی از تجمعات این انجمن که در میدان بهارستان برگزار شده بود او توسط ماموران انتظامی بازداشت شد.

هال سحابی در مرداد ماه ۱۳۸۸ در یک تجمع اعتراضی در ميدان بهارستان توسط ماموران انتظامی بازداشت شد. او به اتهام تبليغ عليه نظام از طريق حضور مکرر در تجمعات غير قانونی و اخلال در نظم عمومی مجرم شناخته شد و در مجموع به 2 سال حبس و پرداخت مبلغ 300 هزار تومان جزای نقدی بدل از شلاق محکوم گردید.

به دنبال فوت عزت الله سحابی برای هاله سحابی دستور مرخصی صادر گردید. صبح روز چهارشنبه خبر رسید که او در جریان مراسم خاکسپاری دچار ایست قلبی_تنفسی شده و تلاش کادر درمان برای بازگرداندن او به حیات موفق نبوده است. بنابر گفته برخی رسانه ها او سابقه فشارخون بالا و دیابت داشته و در جریان مراسم خاکسپاری به دلیل هیجان روحی دچار حمله قلبی شده است.

عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی_مذهبی و از چهره های منتقد حکومت بود که در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

خبر فوت هاله سحابی با واکنش قابل تامل رسانه های رسانه های معاند فارسی زبان همراه بود؛ اغلب این رسانه ها با شایعه پراکنی ادعا کردند که وی به دلیل حمله ماموران امنیتی در جریان مراسم خاکسپاری دچار ایست قلبی_تنفسی شده است.

سایت جرس از رسانه های وابسته به جریان فتنه در گزارش خود علت فوت هاله سحابی را ضربه محکم مامور امنیتی به ناحیه شکم و ریه عنوان می کند.

احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری در گفتگو با سایت جرس می گوید: « من شاهد ضرب و شتم او بودم! یکی از ماموران قصد داشت تصویر مهندس سحابی را که در دستان دخترش بود را بگیرد. با کشیدن آن تصویر از دست هاله، بر اثر مقاومت و اعتراضی که انجام داد، مامور امنیتی با آرنج محکم به پهلوی هاله زد و او را نقش بر زمین کرد»./تمام

 

مدارک و اسناد پزشکی که ادعای دروغ ضدانقلاب را برملا می کند