main image
 132    1403/01/28

هزینه های مالی جنگ افزارهای مورد استفاده در عملیات وعده صادق

حملات سپاه به اسرائيل چه هزینه‌ای روی دست دو طرف گذاشت؟

به گزارش ماهستیم؛ یورو نیوز در گزارش اخیر خود به هزینه های مالی ایران و اسرائیل اشاره کرده است. این رسانه در بخش ابتدایی گزارش خود متذکر می شود که حملات پهپادی و موشکی شامگاه شنبه جمهوری اسلامی ایران به اسرائيل فارغ از هزینه‌های سیاسی و نگرانی‌ها از پاسخ متقابل اسرائیل برای هر دو طرف درگیر هزینه‌های مالی در پی داشته است.

برآورد هزینه های مالی مربوط به جنگ افزارهای ج.ا.ا

بنابر گزارش‌های منتشر شده، جمهوری اسلامی ایران در این حمله از ۱۸۵ پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ و ۱۳۱ استفاده کرده است. قیمت هرکدام از این پهپادها بین ۲۰ تا ۵۰ هزار دلار است در نتیجه میانگین هزینه‌ای که طی این حملات صرف این پهپاد‌ها شده چیزی حدود شش میلیون و ۴۷۵ هزار دلار است.

هزینه مالی عملیات وعده صادق

منابع اینترنتی هزینه هر یک از این موشک‌ها بین پنج تا ۱۲ میلیون دلار است و در نتیجه به طور میانگین حدود ۳۰۶ میلیون دلار هزینه استفاده از این موشک‌ها شده است. همچنین به گزارش نیویورک‌تایمز در این حمله از ۱۱۰ موشک زمین به زمین میان‌برد استفاده شده است. بنابر منابع اینترنتی قیمت هرکدام از این موشک‌ها بین یک تا پنج میلیون دلار است. و در نتیجه به طور میانگین هزینه‌ای حدود ۲۷۵ میلیون دلار صرف این موشک‌ها شده است.

در نتیجه به نظر می‌رسد تنها تسلیحات مورد استفاده ایران در این حملات هزینه‌ای حدود ۵۸۷ میلیون دلار روی دست جمهوری اسلامی ایران گذاشته است که البته باید بدان هزینه‌های لجستیکی و انسانی را اضافه کرد.

 

برآورد هزینه های مالی مربوط به جنگ افزارهای رژیم اسرائیل

رام آمیناخ، مشاور مالی سابق رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در گفتگو با نشریه اسرائیلی یدیعوت آهرونوت هزینه دفاعی اسرائيل را برای حمله شنبه شب جمهوری اسلامی حدود چهار الی پنج میلیارد شکل (۱.۳۵ میلیارد دلار) برآورد کرد.

آقای آمیناخ گفت: « موشک‌های بالستیک باید با استفاده از سامانه پیکان (Arrow System) سرنگون شوند و موشک‌های کروز را می‌توان با موشک‌های دیگر ساقط کرد. پهپاد‌ها هم عمدتا توسط هواپیما‌ها هدف قرار داده می‌شوند. هزینه هر موشک سامانه پیکان ۳.۵ میلیون دلار و قیمت هر فلاخن داوود یک میلیون دلار است. با اضافه کردن هزینه هواپیما‌ها به حدود چهار تا پنج میلیارد شکل (۱.۳۵میلیارد دلار) برای کل عملیات شب گذشته می‌رسیم.

هزینه مالی عملیات وعده صادق برای اسرائیلی ها

یورو نیوز خاطرنشان کرده است که اعداد و ارقام به صورت تخمینی و از راه بررسی سایت‌های اینترتی به دست آمده و به هیچ‌ عنوان دقیق نیست؛ با این همه پر واضح است که رژیم اسرائیل در برابر موشک های ایرانی متحمل هزینه مالی هنگفت شده است، هر چند این هزینه در مقابل شکست همینه آن ناچیز به نظر می رسد! /تمام

مطالب مرتبط