main image
 230    1401/06/11

اینجا حرف زدن جرم است!

حکم سنگین برای شهروند سعودی پس از سفر بایدن

به گزارش ماهستیم؛ گروه حقوق بشری سازمان سپیده دم در بیانیه ای با استناد به اسناد دادگاه عالی عربستان سعودی از محکومیت یک شهروند زن سعودی خبر داد. نوره بنت سعید القحطانی به دلیل حضور و فعالیت در شبکه های اجتماعی به 45 سال زندان محکوم شده است! پیشتر نیز یک زن دیگر به نام سلمی الشهاب به اتهام بازنشر مطالب مخالف سیاست های سعودی به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

خبرگزاری رویترز حکم سنگین 45 سال زندان برای نوره بنت سعید القحطانی را تازه ترین مورد نقض حقوق بشر پس از سفر جو بایدن به عربستان سعودی عنوان کرد. رویترز ضمن اشاره به قتل جمال خاشقچی خواستار اعلام موضع صریح کاخ سفید در قبال حاکمان سعودی شد.

بر اساس گزارش صدای آمریکا اتهام دادگاه عالی عربستان سعودی علیه نوره بنت سعید القحطان استفاده از اینترنت برای از هم گسستن بافت اجتماعی و نقض نظم عمومی با استفاده از رسانه‌های اجتماعی عنوان شده است.

کمیته دفاع از حقوق بشر در عربستان پیشتر در بیانیه‌ای ضمن اشاره به حکم دادگاه عالی عربستان سعودی برای «سلمی الشهاب»  تاکید کرد که دفاع از حقوق بشر و ابراز عقیده در سایه رژیم آل سعود جرمی است که ده‌ها سال مجازات دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: « این احکام ظالمانه و اتهام‌های خودسرانه نادرستی ادعاهای رژیم آل سعود در دفاع از حقوق زنان و آزادی بیان را آشکار می‌سازد و نشان می‌دهد که ادعاهای بن سلمان درخصوص اصلاحات قضایی و شفافیت دستگاه قضایی دروغ است»./تمام