main image
 271    1401/02/13

زن پناهجوی ایرانی را برهنه کردند تا درس عبرت شود

چهره واقعی حقوق بشر اروپایی

به گزارش ماهستیم؛ انتشار فیلم ضرب و جرح و آزار یک زن پناهجوی ایرانی در دانمارک، واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشت؛ قدم خیر حقانی زاده در مقابل چشمان فرزندانش مورد بی احترامی قرار گرفت. این پناهنده از سال 2015 در دانمارک سکونت دارد و حتی یکی از فرزندان خود را آنجا به دنیا آورده است!

به گزارش سازمان مردم ‌نهاد ترامپولین هاوسپس، قدم خیر حقانی زاده پس از ضرب و جرح توسط چهار مامور پلیس ابتدا به قرارگاه پلیس و سپس به زندان البک منتقل می شود. در زندان به دلیل اینکه مبادا این زن اقدام به خودکشی کند، او را برهنه کرده اند!».

قدم خیر حقانی زاده

احمد جلالی فراهانی، روزنامه‌نگار و فیلمساز مقیم دانمارک که ماجرای قدم‌خیر حقانی‌زاده را پیگیری کرده، روز  گذشته در یادداشتی نوشت: «زندان اِلبِک دانمارک آخر دنیاست. جایی که قدم‌خیر باید در سلولش برهنه حبس بکشد. از او حتی پوشیدن لباس را دریغ کرده‌اند، مبادا که خودکشی کند و راحت شود. مبادا که داغ لذت دیپورت کردن یک بیگانه و غریبه را بر دل ماموران قلدر و بی‌رحم اداره مهاجرت دانمارک بگذارد! قدم‌خیر باید برهنه بماند تا درس عبرت دیگر پناهنده ها شود! قدم‌خیر باید به قرون وسطایی‌ترین شکل ممکن در سلول خود در زندان البک سر کند تا مبادا چهره واقعی حقوق بشر اروپایی و انسانیت بزک کرده زندانبانانش برملا شود! ...».

سیروس عزیزی‌ زاده [همسر قدم خیر] در گفتگو با رادیو زمانه گفته است: « همسرم هیچ حرکت خشونت‌آمیزی انجام نداد اما ماموران پلیس فقط به خاطر خودداری از سوار شدن به خودروی پلیس، او را مورد ضرب و شتم و بی‌احترامی قرار دادند».

رادیو زمانه با اشاره به افزایش شمار مهاجران خصوصا پس از آغاز جنگ نظامی در اوکراین پیش بینی می کند که کشورهای اروپایی، سیاست های سخت گیرانه ی را برای پناهجویان به اجرا گذارند. ابتدای سال 2022 وزیران کشورهای اتحادیه اروپا با برگزاری نشست مشترک در پایتخت لیتوانی، خواستار وضع قوانین تازه برای بازگرداندن پناهجویان به سرزمین‌های مادری شدند./تمام