main image
 56    1400/12/19

آغاز فصل سرد روابط عربستان سعودی با آمریکا

بعد از اماراتی ها نوبت به پادشاهی سعودی رسید

به گزارش ماهستیم؛ پس از یک دوره چهارساله روابط میان عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا دچار تزلزل شده است. پادشاه سعودی برخلاف گذشته از اوامر کاخ سفید اطاعت نمی کند و به نظر می رسد که آنها نیز به مانند امارات متحده عربی قصد تجدیدنظر در روابط راهبردی خود با ایالات متحده امریکا دارند. [1] اخبار و گزارش های منتشر شده از سردی روابط میان عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا حکایت دارد. گمانه زنی ها حاکی از آن است که عربستان سعودی به درخواست جو بایدن برای افزایش تولید نفت، جواب منفی خواهد داد!

همچنین پادشاهی سعودی و امارات متحده عربی به درخواست کاخ سفید برای گفتگوی تلفنی پاسخ نداده اند!  نشریه وال استریت ژورنال در گزارش اخیر خود درباره تغییر سیاست کشورهای عربی می نویسد: «در حالیکه بهای نفت خام در بازارهای جهانی اقزایش کم سابقه داشته است، عربستان سعودی قصد افزایش تولید را ندارد و به توافق اوپک درباره میزان تولید پایبند است. آنها مثل گذشته [دوره ترامپ] همراه با آمریکا نیستند.

اشاره نویسنده به دوره ترامپ مربوط به زمانی است که ایالات متحده امریکا به منظور فشار حداکثری علیه ج.ا.ا خواهان افزایش تولید نفت از سوی پادشاهی عربستان سعودی شد.

به گزارش وال استریت ژورنال، روابط آمریکا با اماراتی ها و سعودی ها گرمای خود را از دست داده و این موضوع به تفکر جو بایدن درباره سیاست خارجی مربوط می شود. انفعال کاخ سفید در واکنش به حمله پهپادی علیه تاسیسات نفتی آرامکو از یک طرف و عدم پایبندی به قرارداد تحویل جنگنده ها و ادوات نظامی از طرف دیگر سبب شده تا پادشاهی سعودی در روابط خود با ایالات متحده امریکا تجدید نظر کند./تمام


[1] اماراتی ها از ایالات متحده امریکا دل خواهند کرد!؟ _ماهستیم _لینک خبر

مطالب مرتبط